4 jednoduché kroky k efektívnej starostlivosti o vaše drevo

Drevo patrí odnepamäti k jedným z najvyužívanejších stavebných materiálov. Jeho krása, sila a jedinečná štruktúra vynikajú v akomkoľvek priestore, a keď sa oň správne staráte, vydrží vám celé dekády. Každý jeho druh má svoje špecifické vlastnosti, vzhľad a využitie. Kým dub alebo mahagón sú ideálne na výrobu nábytku či podláh, z mäkších typov dreva, ako napríklad borovica či smrek, sú skvelé dekoračné predmety, obklady alebo palety.

Ak ste však už niekedy minimálne raz prišli s drevom do kontaktu zrejme viete, že hoci veľa vydrží, aj ono má svoje Achillove päty. Jednou z nich je vlhkosť a s ňou spojená deformácia jeho štruktúry či hniloba a tvorba plesní, ktorých sa už zbavuje trochu ťažšie. Je preto dobré poznať spôsoby, ako svoje drevené povrchy ochrániť pred vonkajšími vplyvmi a udržať ho dlhodobo pevné a krásne, ešte skôr ako ho postihne jedna z vyššie spomenutých katastrof.

V boji s nimi vám rozhodne pomôžu kvalitné lazúry, laky a špeciálne oleje či napúšťadlá. Každý z prípravkov má svoje prednosti a určité vlastnosti, a ich výber závisí od toho, na čo budete drevo používať a kam ho plánujete umiestniť.

Nie ste si istí, čo vlastne potrebujete? Ste na správnom mieste a veľmi radi vám túto dilemu objasníme.

1. Lazúra na drevo

Priehľadná alebo polopriehľadná lazúra chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi, UV žiarením a vlhkosťou. Jej úlohou nie je drevo zakryť ako farba, ale oživiť jeho prirodzený vzhľad a umožniť mu vyniknúť.

Povrch ošetreného dreva je hodvábne matný a príjemný na dotyk, lazúra prenikne intenzívne do hĺbky materiálu a účinne ho chráni pred starnutím.

2. Olej na drevo

Tento typ povrchovej úpravy sa využíva na ochranu, zvýraznenie prirodzenej krásy dreva a zároveň drevu umožňuje voľne dýchať.

Olej na drevo sa vstrebáva do hĺbky, dodáva materiálu lesk a textúru a poskytuje dokonalú povrchovú úpravu väčšinou na sezónu, ktorá odolá bežnému opotrebovaniu ale musí sa pravidelne obnovovať. Aj preto patrí medzi obľúbenú voľbu majiteľov domov, chát alebo stolárov. Vhodný je ako do exteriéru, tak aj interiéru.

3. Lak na drevo

Bežný typ bezfarebnej povrchovej úpravy, ktorá drevu poskytuje ochranu a zlepšenie vzhľadu. Vytvára na povrchu vrstvu, ktorá chráni drevo pred poškodením, opotrebením a vlhkosťou. Lak na drevo je bežne dostupný v lesklom alebo matnom prevedení  – to všetko podľa preferencií používateľa.

Použiť ho môžete na zlepšenie vzhľadu rôznych typov dreva, vrátane masívu, drevotrieskových dosiek, preglejky a iných materiálov na drevenej báze. Nanáša sa pomocou štetca, valčeka alebo striekaním a aplikovať ho môžete na vonkajšie aj vnútorné drevené povrchy.

 

4. Napúšťadlo

Tieto špeciálne prípravky nielen zlepšia vzhľad dreva, ale postarajú sa aj o jeho hĺbkovú dlhodobú ochranu.

Používajú sa pred aplikáciou akýchkoľvek iných lakov, olejov či voskov a ich primárnou funkciou je vsiaknuť hlboko do dreva a poskytnúť mu tak trvanlivú ochrannú vrstvu, ktorá ho chráni pred plesňami, hubami a škodcami, napríklad termitmi alebo tesárskymi mravcami.

Napúšťadlo na drevo sa aplikuje štetcom alebo striekaním, nanáša sa rovnomerne a starostlivo, aby sa zabránilo vzniku neestetických škvŕn. Po aplikácii ho nechajte do dreva poriadne vstrebať a vyschnúť.

Cítite sa o čosi múdrejší, ale stále si nie ste celkom istí, čo vlastne potrebujete a ako presne jednotlivé produkty aplikovať, prípadne ako sa o svoje drevené povrchy ďalej starať? Odborníci z Chemolaku vám veľmi radi poradia s akoukoľvek dilemou. Ich produktové rady na rôzne typy drevených povrchov sú zároveň skvelou voľbou pre každého domáceho majstra, či už ste začiatočník alebo dlhoročný kutil.